Любопитно
Aстронавтите на НАСА вече шест месеца са блокирани в космоса
Астронавтите на НАСА Буч Уилмор и Суни Уилямс от авариралия кораб „Старлайнър“ вече шест месеца са блокирани на Международната космическа станция (МКС), предаде Асошиейтед прес.
Според плановете на американската космическа агенция те ще останат там още два месеца, до февруари, преди да се приберат на Земята.
Астронавтите бяха изстреляни в орбита на 5 юни и са първият екипаж на борда на новата капсула на компанията „Боинг“. Тестовият полет трябваше да продължи една седмица според предварителните разчети.
Уилмор и Уилямс пристигнаха на МКС на следващия ден след серия от повреди на двигателите и изтичане на хелий. Специалистите на НАСА прецениха, че е прекалено рисково да се завърнат със „Старлайнър“, мисията беше удължена и ще приключи през февруари.
Двамата настояват, че са добре и приемат съдбата си. Уилмор гледа на това като на своеобразна обиколка: „Просто сме на друг път“.
„Харесва ми всичко, което се случва тук“, казва Уилямс в сряда на учениците от началното училище, кръстено на нея, в родния ѝ град Нийдъм, щата Масачузетс. „Животът в космоса е суперзабавен“.
И двамата астронавти са били там и преди, така че бързо се превръщат в пълноправни членове на екипажа на МКС – помагат в научните експерименти и домакинските задължения, участват в поправяне на счупена тоалетна, почистване на вентилационните отвори с прахосмукачка и поливане на растенията. Уилямс пое поста командир на станцията през септември, припомня Асошиейтед прес.
„Начинът на мислене е много важен“, казва Уилмор в отговор на въпрос на първокласниците от Нешвил през октомври. Той е от Маунт Джулиет, щата Тенеси. „Не гледам на тези житейски ситуации като на такива, които са потискащи“.
През септември компанията „Боинг“ върна на Земята капсулата си „Старлайнър“ без екипаж, а НАСА реши да прехвърли Уилмор и Уилямс на полет на „СпейсЕкс“, който трябва да се завърне едва в края на февруари. Други двама астронавти бяха преместени, за да се освободи място и да се спази шестмесечният график за ротация на екипажа, припомня Асошиейтед прес.
Подобно на другите екипажи на станцията, Уилмор и Уилямс са обучени за излизане в открития космос и за всякакви неочаквани ситуации, които биха могли да възникнат.
„Когато екипажите се качват на станцията, те знаят, че могат да бъдат там до една година“, каза заместник-администраторът на НАСА Джим Фри.
Астронавтът на НАСА Франк Рубио се убеди в това по трудния начин, когато руската космическа агенция „Роскосмос“ трябваше спешно да подготви заместваща капсула за него и двама космонавти през 2023 г. Това доведе до удължаване на шестмесечната им мисия до малко повече от година, отбелязва Асошиейтед прес.
Тази седмица „Боинг“ обяви, че приносът на Уилмор и Уилямс е „безценен“ да продължаващото разследване на това какво се е объркало със „Старлайнър“. В изявлението си компанията заяви, че се подготвя за следващия полет на капсулата, но отказа да коментира кога може да бъде изстрелян отново.
НАСА също дава висока оценка на двамата астронавти.
„Дали е било късмет или избор, те са подходящите хора за тази мисия“, каза главният здравен и медицински директор на НАСА д-р Джей Ди Полк в интервю за Асошиейтед прес.
Освен всичко останало, 59-годишната Суни Уилямс трябваше да се справя със „слуховете“, както ги нарича, за сериозно отслабване. Тя настоява, че теглото ѝ е същото, каквото е било в деня на старта, което Полк потвърждава.
По време на чат със студенти в сряда Уилямс сподели, че не е имала голям апетит, когато е пристигнала в космоса за първи път. Но сега е „супергладна“ и се храни три пъти дневно плюс закуски, като същевременно се занимава с необходимите два часа упражнения дневно.
Семействата и на двамата блокирани в космоса астронавти казват, че с нетърпение очакват февруари.
Източник: Факти.бг