Здраве
Проф. Богов: 9 от 10 у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване
9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването.
„Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването. Около 13 % от българите страдат от него. В страните от ЕС те са около 9%“.
Броят им се е увеличил след пандемията от Covid-19, обясни още проф. Богов в предаването „Преди всички“.
„Българският пациент не провежда задължителните профилактични прегледи, поне не всички от тях. Покрай пандемията много от хората потърсиха лекарска помощ и разбраха за своя здравен статус. Но и доста пациенти след пандемията отключиха хронично бъбречно заболяване“.
То е коварно, защото протича безсимптомно в ранните стадии.
„В първи и втори едва 3% от пациентите знаят, че са негови носители. В трети стадий за него знаят само 18%.
В четвърти вече е твърде късно да се направи нещо от специалистите. Появява се високо кръвно налягане, демонстративен анемичен синдром, който се изразява с отпадналост без видима причина, неврологична симптоматика и болки по костите“.
Той посъветва пациентите, особено тези със захарен диабет и високо кръвно налягане, както и тези с наднормено тегло, да си направят изследвания.
„Когато се хване навреме, може да се направи много по отношение забавяне на прогресията, да се отложи диализа или бъдещата трансплантация“.
Наднорменото тегло е една от причините за отключване на хронично бъбречно заболяване, обясни проф. Богов.
„Повече от 200 хиляди деца у нас са с наднормено тегло. Това са потенциални наши пациенти. Трябва да се работи в тази насока“.
Тревожен факт е и че много деца използват добавки с високо съдържание на протеини, аминокиселини и други, както и енергийни напитки – а това са фактори, които спомагат за отключване на хронично бъбречно заболяване, обясни още експертът.
От две години имаме възможност да работим с нови молекули по отношение на превенцията и лечението на хронично бъбречно заболяване, отбеляза професорът.
Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания организира дискусия на тема „Хроничното бъбречно заболяване – неподозирано предизвикателство пред пациентите в България“.
Източник: