Любопитно
Никулден – ето какво трябва да знаем за празника
Днес отбелязваме един от най-светлите празници – Никулден. Той е посветен на Свети Никола, който се почита като избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите. Името Никола означава „побеждаващ“. Според Православната църква той е патрон на рибарите и господар и на водния свят – водните демони и рибите.
Според народните вярвания светията носи и първия сняг. Като на всеки празник, трапезата има своите специфични традиционни ястия, които се приготвят. Задължителни са рибните блюда, рибен курбан, празничната пита, както и постни ястия с боб и ориз.
На Никулден българите приготвят богата празнична трапеза, а около масата се събира цялото семейство. На този ден се украсява и елхата.
Основното ястие на празника е рибата. Тя се приготвя по различни начини в отделните райони, но винаги се отдава предпочитание на шарана. Смята се, че шаранът е „слугата“ на Свети Никола. Поверието разказва, как веднъж светецът влязъл в морето, но по време на буря лодката му се пробила. Той извадил един шаран от морето и запушил дупката с него.
Затова шаранът се смята за жертвена риба на трапезата в този специален ден. Шаранът трябва да бъде прясно уловен и задължително с люспи. Разбира се, през годините освен шаран българинът слага и друга риба на празничната трапеза, според предпочитанията на семейството. Като цяло е добре тя да е с люспи. По време на почистването домакинята трябва да внимава люспите да не падат на земята, защото това вещае неприятности. Според българския фолклор е задължително приготвената риба за празника да е цяла, защото ако е разкъсана, ще се разкъса и късметът на семейството.
На Никулденската трапеза традиционно трябва да присъства рибник – шаран в тесто и пълнен с ориз, стафиди и ядки. До рибните ястия на обредната трапеза се подреждат и постни ястия – боб, постни сърми, постни пълнени чушки, варени жито, булгур, царевица. Освен тях за празника се приготвят и специални обредни хлябове – боговица, богов хляб, никулски кравай, никулски колак. Те се украсяват, като от тесто се моделира образът на светеца или неговият кораб.
Според обичая, домакинът на празника трябва да приготви шаран, който се смята за „слугата“ на Свети Николай. Рибата се жертва в чест на светеца, като на трапезата се слага с молитва за благополучие. Рибата символизира чудото на Свети Николай, когато той спасил моряците, запушвайки пробойната на техния кораб с шаран.
Трапезата не се вдига цял ден и до късно през нощта е на разположение на домакините и гостите. Според поверието в портфейлите се слага люспа от празничната риба, която носи късмет и пари. Костите от рибата не бива да се изхвърлят. Те се закопават в земята или се хвърлят в реката. Освен шаран можете да приготвите още сом, пъстърва, сьомга.
Какво е забранено на Никулден?
Риболовът е забранен в чест на Свети Николай, който е пазител на моретата и езерата.
Не се пере и не се работи тежка работа. Забранява се всякаква физическа работа, за да се избегне „гнева“ на светеца.
Никулден е празник, който съчетава християнските вярвания с дълбоки народни традиции. Той е символ на благодарността, надеждата и семейното благополучие. Празничната трапеза, споделена с близки, и почитането на Свети Николай са начин да изразим признателност за всички блага, които получаваме.
На 6 декември имен ден празнуват Николай, Никола, Никол, Николина, Николета, Нина, Ненка, Ния, Ница, Кольо.
Източник: Факти.бг