Свят
На Острова: Обвиниха Мъск, че иска да купи партията на Фарадж, планирал да й дари $100 милиона
Във Великобритания лорд Джонсън, съпредседателят на Консервативната партия, обвини Илон Мъск, че се опитва да „купи“ „Реформирай Обединеното кралство“ след съобщения, че технологичният магнат планира да подари на партията на Найджъл Фарадж 100 милиона долара, съобщи „Скай нюз“, цитирана от БТА.
В запис на видео разговор с активисти на торите, чут от „Скай нюз“, лорд Джонсън казва, че е „изключително необичайно“, че Мъск, собственикът на „Екс“ и „Тесла“ и най-богатият човек в света, „на практика купува една от политическите партии на Острова“. Той посочва, че Найджъл Фарадж, лидерът на реформите, трябва „откровено да се притесни от това“, защото рискува да се превърне в „марионетка на чужд политик“, ако приеме някакви дарения от Мъск.
Коментарите на лорд Джонсън съвпадат с пътуването на лидера на консерваторите Кеми Бейденок до САЩ, където тя се надява да изгради връзки с Републиканската партия преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп. Лидерът на торите ще проведе срещи с републиканци на Капитолийския хълм, но не е ясно дали ще се срещне с новоизбрания президент Тръмп или с неговите висши съветници.
Сведения за потенциалното дарение на Мъск за „Реформирай Обединеното кралство“ се появиха за първи път във вестник „Таймс“. Вестникът писа, че ако Мъск реши да направи дарението, той ще го стори чрез британското подразделение на своята социална медийна фирма „Екс“, бивш „Туитър“, за да заобиколи правилата на Обединеното кралство, които забраняват чуждестранни дарения за политическа партия. Фарадж отхвърли предположенията, че е обсъдил подобна сделка с Мъск.
Междувременно милиардерът предприемач и бившият кандидат за президент Вивек Рамасуами се срещнаха днес с конгресмени републиканци, чиято подкрепа ще им е необходима, за да осъществят мащабни съкращения на разходите, каквито новоизбраният президент Доналд Тръмп поиска от тях да приложат, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Тръмп назначи двамата предприемачи в специално министерство, което има за цел радикално преразглеждане на разходите на правителството на САЩ, което е похарчило 6,8 трлн. долара през последната фискална година. Мъск си е поставил за цел съкращаване на разходите с 2 трлн. долара, макар че не е казал дали това ще бъде постигнато в рамките на една година или за по-дълъг период.
Двамата ръководители на министерството за правителствена ефективност призоваха да се уволнят хиляди федерални служители, да се намалят регулациите и да се спрат програми, чийто срок на действие е изтекъл като например за здравеопазването на ветераните.
Това може да се окаже по-лесно на думи, отколкото на дело. Всички промени в програмите за ветерани или други популярни програми, които обслужват милиони американци, вероятно ще се сблъскат с ожесточен отпор, а усилията за съкращаване на служители може да нарушат функционирането на всичко – от системата за правоприлагане до контрола на въздушното движение.
„Искаме да му помогнем по всякакъв начин, по който можем. Той има, очевидно мащабна мисия. Всички ние обаче мислим, че начинанието им е отдавна закъсняло“, каза пред журналисти след срещата с Мъск сенаторът Джон Тюн, който ще ръководи мнозинство на републиканците в Сената през следващата година.
„Мисля, че просто трябва да сме сигурни, че харчим обществените пари добре“, посочи от своя страна Мъск. Милиардерът, главен изпълнителен директор на производителя на електрически автомобили „Тесла“ и “СпейсЕкс“, обърна внимание само на една конкретна политика, в отговор на въпрос относно данъчни облекчения за електрически автомобили.
„Мисля, че трябва да се отървем от всички данъчни облекчения“, каза той.
Компаниите на Мъск се възползват от федерални договори и данъчни облекчения и също подлежат на регулаторен надзор, което поражда опасения, че неговото участие в министерството за правителствена ефективност създава конфликт на интереси.
Рамасуами се срещна отделно с група републиканци от Сената включително Том Тилис, който каза след това, че са обсъдили действия, които правителството на Тръмп би могло да извърши само, а не тези, които биха изисквали законодателство.
Като съръководители на министерството за правителствена ефективност, Мъск и Рамасуами, който е бивш главен изпълнителен директор на биотехнологична компания, вероятно ще трябва да работят с Конгреса, за да осигурят значителни съкращения на разходи и персонал, посочва Ройтерс.
Източник: