България
От ПП-ДБ представиха идеите си за закон, с който да спрат Борислав Сарафов
ПП-ДБ внесоха предложенията си за промени в Закона за съдебната власт, с които искат да спрат и избора на нов главен прокурор и шеф на ВАС от настоящия състав на Висш съдебен съвет. Това личи от базата данни на Народното събрание, но прави впечатление, че от пресцентъра на партията не съобщиха за това. Прессъобщение бе получено за другата инициатива на коалицията – за Закона за доброволчеството, които дойдоха и след гръмко обявената инициатива на БСП-Обединена левица.
Какво предлагат от ПП-ДБ, чийто законопроект е подписан от депутати от всички формации, изброява news.bg.
В промените е заложено прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор, в която единствен кандидат е и.ф. обвинител №1 Борислав Сарафов и за председател на ВАС – във втората процедура все още няма кандидати и то на втори кръг събиране на номинации. В преходните и заключителни разпоредби се посочва, че в 6-месечен срок от влизането в сила на тези промени в ЗСВ, Народното събрание и органите на съдебната власт избират нов състав на ВСС, което е насочено към настоящия състав на ВСС, който работи отдавана с изтекъл мандат.
Предвижда се и че временно изпълняващи функциите на главен прокурор, председател на Върховния касационен съд и Върховния административен съд се определят от Пленума на ВСС, а не от колегиите му, каквато е практиката в момента. И съответно ВСС се задължава в срок от един месец да избере нов и.ф. главен прокурор и председател на ВАС, наместо настоящите Борислав Сарафов и Георги Чолаков.
Депутатите предлагат поне трима членове на Пленума на ВСС, а не на Прокурорската колегия, както е сега, да номинират кандидати за главен прокурор. Тази промяна в ЗСВ е провокирана от поредната процедура за избор на обвинител №1, в която има само един кандидат – и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов и с „явната капсулация“ на системата, твърдят депутатите в мотивите към проекта.
Предлага се парламентът да изслушва кандидатите. Парламентът не взема решение, свързано с оценка на кандидатите, а осигурява необходимото ниво на публичност и включване на други институции и представителите на гражданското общество в процеса. Такова изслушване, според ПП-ДБ, би позволило максимална публичност при оценката на кандидата и ще представлява допълнителна гаранция за качеството на избора и за общественото доверие в него“, посочват депутатите в мотивите към проекта.
С проекта се въвеждат и две двойни мнозинства. Първото се отнася до избора на председатели на ВКС и ВАС, като кандидатите трябва да получат не само поне 17 гласа в своя полза, но и да бъдат подкрепени от повече от половината от членовете на ВСС, избрани пряко от съдиите.
Ако президентът върне предложената кандидатура, ВСС ще може да потвърди избора си не само с 13 гласа, а с мнозинство на членовете, избирани пряко от съдиите, прокурорите и следователите.
Предвижда се и Пленумът на ВСС, а не колегиите да определят изпълняващ функциите главен прокурор, председател на ВКС и председател на ВАС. Такъв може да бъде някой заместник, а ако такъв няма, тогава прокурор от Върховната прокуратура или съдия от ВКС и ВАС. Временният ръководител не може да бъде кандидат за шеф на ВКС, на ВАС и главен прокурор. В случай на неуспешна процедура, кандидатите за трите длъжности не могат да бъдат определяни за и.ф. в срок от 6 месеца след прекратяването на провалената процедура. Освен това едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от шест месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението на функциите.
Предлага се и прекратяване на вече откритите процедури за избор на обвинител №1 и на председател на ВАС и определяне на нови изпълняващ функциите главен прокурор и шеф на ВАС, вместо Борислав Сарафов и Георги Чолаков.
Депутатите отбелязват, че тези предложения са изцяло съобразени с решението на Конституционния съд по к.д. 11/2004 г.
Източник: