Connect with us

Свят

В Чехия скоро ще има заплати като в Германия?

Published

on

До 1945 година областта е била населена с етнически германци – т.нар. судетски германци. Град Хеб с около 32 000 жители се намира в западните части на Чехия, близо до германската граница с провинция Бавария. Много от жителите на Хеб пътуват дотам, за да пазаруват в по-евтините и по-добре заредени германски супермаркети.

Чехите, които са се заселили тук след прогонването на судетските германци, имат възможност да сравняват чешката и германската действителност. Техните заплати са значително по-ниски от германските, а дори и от тези в другите райони на страната.

Най-ниските заплати в Чешката република

По данни на Чешката статистическа служба средната брутна заплата в Хеб е под 40 000 чешки крони (около 1 600 евро), докато в най-богатата част на Чехия – в столицата Прага – тя е към 56 000 чешки крони (около 2 220 евро). Поради това много млади хора бягат от периферията към вътрешността на страната. А от хората в трудоспособна възраст, които остават тук, голяма част работят в съседна Германия. Там се търсят майстори, работници в заводите или по строежите, но също така и обучени технически кадри с добри познания по немски език.

Синът на Ярмила, жена в средата на шейсетте си години, също работи в Германия. „Той е работник по ВиК и изкарва чисто по 2500 евро на месец. В Хеб той никога не би могъл да изкара толкова пари“, казва майка му.

Ян Бакса е още ученик в гимназия в Хеб, но вече е сигурен, че ще търси работа в Германия. През ваканциите ходи да работи в Бавария и вижда ясно разликата: „В Германия получаваш не по-малко от 500 крони (около 20 евро) на час“, казва той. За сравнение: в чешкия Хеб 150 крони (6 евро) на час се смятат за доста прилично възнаграждение.

След още пет години – заплати като в Германия?

На този фон хората в Хеб реагират с изненада и скептицизъм, когато министър-председателят Петер Фиала обещава, че след пет години заплатите в Чешката република ще достигнат нивото на тези в Германия. Наскоро той обяви, че ако спечели изборите през есента на следващата година с управляващата сега коалиция, заплатите ще се изравнят с тези в Германия и Австрия. „Нуждая се от ясен и пълен мандат, за да можем да създадем необходимите условия за бизнеса така че той да е в състояние да плаща на хората заплати като в Бавария“, каза той по телевизията.

Това породи разгорещен дебат в Чехия, но повечето реакции бяха скептични. А Ярмила от Хеб казва с ирония: „За да имаме след пет години заплати, подобни на тези в Германия, Федералната република ще трябва да фалира през това време.“

Чешките заплати не достигат и половината от германските

Чешкият икономически модел от 1990 г. насам залага на ниски заплати в сравнение със западните, които в съчетание с квалифицираната работна ръка и сравнително добрата инфраструктура привличат в страната западни, включително германски инвестиции.

Макар че заплатите в Чехия се повишават по-бързо от тези в старите държави-членки на ЕС, те все още са далеч от нивата им в Западна Европа. От данни на Евростат излиза, че за 20 години членство в ЕС те са се повишили до едва 44% от сегашните брутни заплати в Германия.

Въпреки относително стабилния растеж чехите успяха да изпреварят по брутен доход само Португалия, Гърция и Малта. Все пак чешките заплати са вторите най-високи в бившите комунистически страни след словенските. Само че доходите в Полша и в балтийските държави бързо догонват тези в Чехия.

Не Бавария, а Саксония-Анхалт като еталон

Въпреки това икономическите експерти не смятат, че обещанието на Петр Фиала е непостижимо – особено ако целта не са заплатите в Бавария, а в по-слабо развитите в икономическо отношение източни провинции на Германия, където доходите все още са чувствително по-ниски от средните за страната.

Ако номиналните заплати в Чехия се увеличават с 10% годишно, средната покупателна способност на германците днес може да бъде достигната след пет години, но при условие, че през това време германските заплати нарастват само с два процента годишно“, казва пред ДВ Даниел Мюних, известен чешки икономист от Центъра за икономически изследвания и следдипломна квалификация.

Но дали това е реалистично? Мюних се съмнява: „Проблемът е, че германските заплати вероятно ще нарастват по-бързо от чешките през тази година“, добавя той.

Догонване на Запада, а не връщане назад

„Разликата между заплатите в Чешката република и в Германия е драматична“, признава Яромир Скопечек, икономист от Гражданската демократическа партия на Фиала. „Времето, когато гледахме със завист към полските, словашките или унгарските заплати, отмина. Убеден съм, че се движим към средното ниво на Европейския съюз, трябва да се ориентираме към по-успешните страни“, казва Скопечек.

За същото настоява и министър-председателят Фиала: „Изборите през следващата година ще решат дали ще продължим по западния път или ще се върнем назад като Унгария и Словакия“, казва той, намеквайки за популистките проруски правителства на Роберт Фицо в Братислава и Виктор Орбан в Будапеща, които лидерът на чешката опозиция, олигархът Андрей Бабиш, смята за свои съюзници.

Заплатите в Словакия и Унгария са значително по-ниски от тези в Чешката република. А могъщият концерн на Бабиш – групата Agrofert – плаща на чешките си служители около 40 000 крони, което е под средната заплата за страната (48 000 чешки крони).

Автор: Лубош Палата

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com