България
Красимир Цветков пред ФАКТИ: Забелязваме, че има увеличения и при премиите на ГО за частните автомобили
Протестите на водачите от таксиметровия бранш ще продължат, въпреки че се договаря значително по-малко увеличение на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ с някои от застрахователите. Ще има ли блокади… Пред ФАКТИ говори Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.
– Г-н Цветков, вижда ли се решение на казуса с поскъпването на застраховка „Гражданска отговорност“ за такситата…
– Месец след първия протест в Пловдив и 2 седмици след проведения национален протест във всички градове на България, въпросът с увеличените премии по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ за таксиметровите шофьори остава висящ. Въпреки започналото разследване на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за съгласувана практика на застрахователите по отношение на бранша ни, призива на Комисията за финансов надзор (КФН) към тях да коригират политиките си спрямо таксиметровия сектор и декларираната подкрепа от Министерството на транспорта и съобщенията за исканията на Националния таксиметров синдикат (НТС) и останалите шофьорски организации, само една застрахователна компания направи известно движение към намаляване на цената си, но въпреки това остава с надценка от 70% по полиците на колегите. Останалите застрахователи продължават да държат цени от +300% до +600% спрямо премиите, които плащахме до септември 2024 година.
– Имахте протести и определихте като брутално поскъпването на премията. Какво имате предвид?
– Ето конкретни цифри. От средна цена на премията по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ между 280 и 380 лева годишно, която плащахме до септември 2024, премиите по полиците изведнъж в началото на октомври достигнаха нива от 800 до 4000 лева за таксиметров автомобил. Гледано от наша страна, това беше едно съгласувано действие на застрахователните компании, селективно насочено към определен сегмент от обществения превоз на пътници без ясна и безспорна обосновка какво го налага.
– Защо сега се случва това…
– Вероятно отговорът е в тотално неработещата държава. Някой „разчете“ съвкупността от трайно неработещ парламент, неспособен да спре произвола със законодателни промени, регулатори с изтекли мандати, прокуратура, която е заета да си избира шеф и перманентно служебно правителство, чиято основна работа е да се занимава само със следващи избори, а не с липсата на адекватност в бизнеса и в обществото. И се реши, че сега е моментът да се „удари“, защото няма кой да ги спре. При неработеща държава се връщаме към мутренско-застрахователните рекетьорски практики с притискане на бизнесите на хората от 90-те.
– Застрахователите дадоха обяснение, че таксиметровите шофьори сте рискови, защото се движите постоянно по улиците… Как гледате на това?
– Намираме това обяснение за напълно несъстоятелно. Всъщност, таксиметровите шофьори са едни от най-тренираните и опитни водачи, които участват в движението. Застрахователите цитират някакви данни изцяло от Гаранционния фонд, а той е съставен изцяло от представители на застрахователите.
Получава се нещо като „Таксиметровите шофьори са лоши, защото ние ви казваме, че таксиметровите шофьори са лоши“.
Рисковите водачи ясно се виждат от анализа на данните за тежките пътнотранспортни произшествия, допуснати през 2023 г. от водачи, придобили правоспособност за управление на МПС от две години, и водачи на МПС за обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници. Анализът е абсолютно задълбочен, съдържа 146 страници и е наличен в масивите на МВР. Данни за пътния травматизъм и щетимостта по вина на таксиметрови шофьори могат да се извлекат с участието на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИААА), която разполага с имената на всички таксиметрови шофьори с валидни удостоверения в България и засичането на тези имена в масивите на МВР – Сектор „Пътна полиция“ като причинители на ПТП и тежки щети по време на работата им. И ще покажат съвсем различна картина от твърдяното.
– Според председателя на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) Николай Станчев при такситата щети възникват 20 пъти по-често и това налага „Гражданската отговорност“ да поскъпне…
– Това твърдение на Станчев е нелепо. „20 пъти по-често“ означава, че след една катастрофа, причинена от шофьор с частна кола, следват 20 катастрофи, причинени от шофьори на таксиметрови автомобили. Преди ден в София се случиха 3 по-сериозни катастрофи без участие на таксита, за които медиите съобщиха. Ако думите на Станчев бяха истина, това означава, че днес трябваше да сме видяли по софийските улици още 60 ПТП-та, причинени от шофьори в таксиметрови автомобили. Не ги видяхме. Лошото е, че Николай Станчев изрече лъжа пред БТА, а тя беше широко тиражирана в медийното пространство, но никой не подложи на критичен анализ думите на този човек. Разглеждаме това изявление като злонамерено действие от страна на председателя на УС на АБЗ, целящо да оправдае едновременното многократно увеличение на премиите по задължителната „Гражданска отговорност“, което от своя страна много ни прилича на забранена от закона съгласувана търговска практика, увреждаща интересите на ползвателите на услугата. Сезирали сме компетентните институции по случая.
– Искате да се въведе справедлива система за оценка на риска. Предложения как да стане това имате ли…
– Същественото тук е оценката на риска, който всеки индивидуален шофьор представлява като участник в движението по пътищата. Тази оценка трябва да бъде на базата на индивидуалното представяне на всеки водач. Рисковият фактор може да се калкулира на основание щетите, които водачът е причинил виновно на пътя и констатираните му нарушения, с които е създал предпоставки за пътен травматизъм – преминаване на червен светофар, отнемане на предимство, превишаване на ограничения за скорост, шофиране след употреба на алкохол, наркотици и техни аналози и т.н. Изхождаме от позицията, че отговорността за деяния и щети винаги е персонална, а не на автомобила. Няма пречка да има базова застраховка на автомобила, която да покрива щети, причинени без участие на водача – например при самозапалване на паркирана кола и увреждане на околните паркирани автомобили. Но „Гражданската отговорност“ я разглеждаме като персонална застраховка, един вид професионална отговорност на водача на МПС. Единственото справедливо решение за определяне размера на премията по нея е прилагане на индивидуална оценка на принципа „бонус-малус“ за всеки водач. Не е нормално да се допуска безконтролен ценови произвол при застраховка, която е задължителна по закон. Предложенията ни към законодателя и компетентните ресорни институции са в посока изменение на Кодекса за застраховането с ясни правила за прилагане на „бонус-малус“ при ценообразуването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ и предвиждане на правомощия за регулатора КФН, позволяващи ефективна намеса при подобни изкривявания на застрахователния пазар. Не е нормално регулаторът, оторизиран да осъществява застрахователния надзор, да казва „нищо не можем да направим“.
– Комисията за защита на конкуренцията и прокуратурата се активираха. Имате ли информация какво и как са направили до момента?
– Информацията ни за работата на КЗК на този етап се свежда до медийните съобщения по темата за влизането на комисарите и на полицията в офисите на АБЗ и изземване на документация. Комисията информира Национален таксиметров синдикат и Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори, че сигналите ни са приобщени към образуваното от тях производство, но нямаме подробности за развитието му. Наясно сме, че подобно разследване може да отнеме години. Нещата със сигнала ни до Главна прокуратура стоят по подобен начин – информират ни само, че не били компетентни да разследват по сигналите ни за възможно нарушаване на закона, което е най-нелепият възможен отговор от тази институция. Това всъщност илюстрира зле работеща държава.
– Дали сте срок до 15 декември. После…
– Ако дотогава нямаме нормалност в цените, ще блокираме държавата отново непосредствено преди Коледа. Придвижването през границите на България и по националната инфраструктура ще стане трудно. Ако трябва ще преминем и към гражданско неподчинение. Със запушени ГКПП-та страната ни ще каже на европейските си партньори как у нас се рекетират различни отрасли на бизнеса. Този път няма да бъдем само таксиметровите шофьори. Към нас се присъединяват и организации на авто-инструкторите, разговаряме и с колеги от другите транспортни сектори. Застраховките при опасните товари и при автомобилните състезатели също са увеличени, нормално е да водим разговори за общи действия с тях. При необходимост колона с български таксита ще стигне и до Брюксел. Предстои и внасяне на нови искания до КФН – този път вече директни искания за налагане на принудителни административни мерки срещу застрахователни компании на основание чл. 587 от Кодекса за застраховането за застрашаване на интересите на ползвателите на застрахователни услуги, в случая такива, които са задължителни по силата на закон. Забелязваме, че има увеличения и при премиите на частните автомобили. Обществото ни трябва да разбере – сега застрахователите и бездействащата държава удрят нас, но утре по същия начин с действия и бездействия ще притиснат всеки следващ бизнес и всеки български гражданин. Ще продължим да оказваме натиск срещу тези практики, колкото е необходимо, за да спрат.
Източник: