България
Иван Таков: Има реален риск столицата да остане без отопление заради проблема с „Топлофикация София“
„Топлофикация София“ има близо 2 милиарда задължения. Нещата са критични. Авариите, които се случват, са поради липса на средства за реконструкция на топлопроводи и на самите топлоцентрали. Това каза Иван Таков – председател на БСП-София и на местната коалиция на „БСП за България“ в Столичния общински съвет в предаването „Утрото на фокус“ на Радио „Фокус“ с водещ Ася Александрова.
Според него има реален риск София да остане без отопление заради проблема с „Топлофикация София“. Проблемът е замитан под килима от десетилетие от предходното управление на ГЕРБ. „Терзиев подхожда по същия начин. Разбрах от хора от екипа му, че за една година той не се е виждал с ръководството на „Топлофикация“, нито с предишното, нито с настоящото“, заяви той.
Дружеството не работи ефективно, както и ръководството му. „Виждате колко скандали имаше през годините, със съмнения за източване на дружеството. Отдавна трябваше да бъде извършена модернизацията с т. нар. когенерация, за да стане „Топлофикация“ много по-ефективна“, допълни Иван Таков.
Той коментира и въвеждането на нискоемисионна зона в центъра на София. Припомни, че още миналата година БСП обжалва тази наредба в съда, тъй като смята мярката е неефективна и дискриминационна. „За най-голямо съжаление нашите аргументи за пореден път не бяха разбрани и чути и жалбата беше отхвърлена. Това е мярка, която беше въведена по-скоро за замазване на очите, тъй като преди няколко години София беше осъдена заради мръсния въздух, който дишаме. Трябваше да предприемат някакви мерки и веднага се тръгна към възможно най-рестриктивната. Толкова е нелепо това, което се случи, и толкова други алтернативи има преди да се стигне до тези рестрикции, че аз не мога да повярвам как и новите управляващи подхванаха това в момента и го развяват като знаме“, коментира председателят на БСП-София.
Той посочи, че само в първия ден от рестрикцията над 4800 автомобила са нарушили тази забрана. „Голяма част от тях са от провинцията. По закон в момента тези хора могат да бъдат глобени единствено и само с акт, който трябва да бъде връчен лично. Самата мярка е неработеща и няма да подобри качеството на въздуха“, категоричен бе той.
Много по-ефективна мярка според него би била по-честото миене на улиците. „Тази улична прах е най-големият замърсител и източник на фини прахови частици“, допълни Таков.
Източник: